Банско — рай за хората, работещи от разстояние

Coworking Bansko
9 min readMar 29, 2021

Ирена Джурелова

Преди година дигиталното номадство изглеждаше като абстрактна концепция за повечето от нас. Кариерата от разстояние беше обвита в известна доза романтизъм, а фрийлансърите бяха възприемани като шепа късметлии. Животът обаче има навика да поднася изненади.

Изведнъж останахме да работим в уюта на собствените си домове и разбрахме, че те невинаги са удобни за целта. Ежедневието по пижама може да омръзне и на най-големия домошар, а поводите за разсейване дебнат от всеки ъгъл. Противно на всички очаквания, офисът започна да изглежда все по-примамващо.

Опитните дигитални номади обаче знаят, че не е нужно да жертваме свободата си в замяна на продуктивността. Напротив, те умеят да намират баланса между двете и го правят със замах. Кариерата им може да не се влияе от паралели и меридиани, но успехът им е пряко зависим от труда, който влагат.

И въпреки че са избрали живота на път и обичат често да сменят средата си, дигиталните номади също имат нужда от рутина. Особено когато става въпрос за работни навици. Ето защо те откриват подслон за своята продуктивност в коуъркинг пространствата.

Какво представлява коуъркинг пространството

Коуъркинг пространството е споделено работно място, където под един покрив работят независими предприемачи, стартъпи, фрийлансъри и служители от разстояние. Иначе казано — офис извън офиса. Но коуъркингът не подсигурява само удобно бюро и бърз интернет, той предлага много повече.

Основното предимство пред традиционния офис е непринудената обстановка и гъвкавата работна култура. Този тип среда събира професионалисти от най-различни ниши, които работят по своите собствени проекти. Разнообразната общност и липсата на формалности предразполагат към креативност и обмен на идеи.

Съответно създаването на контакти и партньорства се случва съвсем естествено. Идеите се зараждат спонтанно на по чаша кафе, а широкият диапазон от таланти улеснява откриването на правилния човек в точния момент. Обмяната на знания и умения се подсилва допълнително чрез презентации, семинари и работилници.

Друг плюс е неограниченият достъп до коуъркинга извън стандартното работно време. Споделените пространства обикновено са отворени 24/7, което позволява на техните обитатели да следват собствения си ритъм на продуктивност. Така всеки има свободата да разполага със своя ден по оптимален начин.

Преди всичко коуъркингът е общност, която сплотява независими и вдъхновяващи хора. Атмосферата варира от пространство до пространство, но тя винаги носи определен заряд. Притегателната сила на споделените работни места се крие там, където свободата и усещането за принадлежност се сливат.

Споделено пространство в подножието на Пирин

Именно желанието за изграждане на общност мотивира Матиас Зайтлер и Уве Алгоер да създадат свое собствено споделено пространство. Любовта към планината и ниските данъци случайно ги отвежда в непознато за тях градче в подножието на Пирин. След едно лято, прекарано в изпробване на възможностите на средата, двамата решават да поставят началото на Coworking Bansko.

Първоначално Матиас и Уве възприемат коуъркинга по-скоро като хоби, отколкото като бизнес. И двамата са успешни предприемачи, като единият притежава софтуерна компания, а другият е в сферата на недвижимите имоти. Първите посетители на споделеното пространство са едва няколко техни приятели, но мълвата бързо се разпространява номадските кръгове.

Днес Coworking Bansko се разпростира на четири различни локации в града, а броят на членовете надвишава 100 на месец. Там те получават всичко, за да работят добре и да си прекарват още по-добре. Планинското градче неусетно се превръща в един от основните хъбове за дигитални номади, а Матиас и Уве имат голяма заслуга за това.

Те получават голяма подкрепа и от местните жители. Ирина Пандева, която открива своя собствена галерия в града, помага за създаването на коуъркинга от самото начало. Елена Добрева пък успява да развие бизнеса, като същевременно ръководи студиото си за йога, масажи и салса. А Цветелина Стоилова е оперативен мениджър и се грижи за благополучиното преминаване на всички процеси в пространството.

Заедно те съумяват да внесат домашен уют в офис обстановката и създават работен кът, подходящ за всеки. Членовете на коуъркинга се радват на екстри като зелен екран, стая за записване на подкасти и помещения за видео разговори. А капучиното е най-хубавото в града.

Нo най-голямото предимство на Coworking Bansko е календарът, изпълнен със събития. Седмичната програма включва йога, кино, спа, настолни игри и много време, прекарано в планината. Има и ден, отделен за презентации и споделяне на ноу-хау, като темите варират от „Как да търгуваме с криптовалути“ до „Как да използваме изкуствен интелект в Tinder“.

Голяма част от събития са организирани от самата общност и винаги има с кого да бъдат споделени. Всеки се старае да допринесе към коуъркинга с каквото може. Членовете раздават времето си щедро, защото чувстват пространството като свой дом, а не като бизнес — изцяло в духа на Coworking Bansko.

Банско 101: наръчник за начинаещи

Всъщност много от коуъркинг членовете правят Банско свой постоянен дом. Някои се местят от забързаната столица в малкия планински град, а други го избират пред островите на Тайланд и Мексико. Има хора, които са планирали следващите 10 години от живота и са закупили дългогодишен абонамент за споделеното пространство. Други пък намират любовта си в Банско и вече създават своите семейства. Но с какво точно ги печели планинското градче?

Банско се намира в полите на Пирин, където ще открием и един от националните паркове, включени в списъка с „природни съкровища“ на UNESCO. Локацията е изключително удобна за пътуване — до Банско се стига за максимум два часа път с кола от София, Пловдив или Солун. През града минава и родопската теснолинейка Септември-Добринище, която е известна със своя живописен маршрут.

Планинският климат и алпийският характер на Пирин правят Банско един от най-популярните зимни курорти на Балканите. Снежната обвивка се задържа от декември до април, а най-високата точка на пистите е на 2600 метра надморска височина, точно под връх Тодорка. Любителите на зимните спортове могат да избират между 20 добре обработени маршрута с различна трудност.

Освен ски и сноуборд, препоръчваме разходките със снегоходки и преходите с моторни шейни. А най-приятният начин за разпускане след ден, прекаран в планината, е балнеотерапията в топлите минерални извори в Банско и околността. На радиус от 6 километра от града се намират Добринище, Баня и Разлог, които са прочути със своите спа центрове.

Когато времето се затопли, ски пътищата се превръщат маршрути за планински колела и ATV-та , а разходките в Пирин стават задължителни. Градът е отправна точка за различни преходи, подходящи за хора със всякакъв опит — любители, опитни планинари и алпинисти. Общата дължина на маршрутите е над 200 километра. Популярни дестинции са хижите „Бъндерица“, „Демяница“ и „Вихрен“, където се пресичат голяма част от горските разклонения.

Банско се радва и на богат културен живот, а местните дори се шегуват, че всяка къща е музей. Имайки предвид, че в града има над 130 архитектурно-исторически забележителности, съвсем не са далеч от истината. Сред тях са къщата-музей на поета Никола Вапцаров, музеят на духовника-просветител Неофит Рилски и музейният комплекс на народния будител Паисий Хилендарски.

Независимо от сезона, в Банско се организират събития от всякакво естество — малки и големи, местни и интернационални. През годината можем да посетим фестивали, свързани с музика, кино, театър и много повече. Най-известните от тях са Bansko Film Fest, Bansko Jazz Fest и Bansko Balkan Fest, като не можем да пропуснем да споменем и предстоящият Bansko Nomad Fest, организиран от Coworking Bansko.

Ефектът Coworking Bansko и Банско 2.0

На пръв поглед коуъркинг общността може да изглежда малка, но тя оказва своето влияние върху града. Това е общност от стотина души в курортен град с около хиляда постоянни жители и огромен наплив от туристи. Членовете на споделеното пространство се задържат в Банско средно за по три месеца и освен че използват услугите на местните, те устройват най-различни инициативи. Това ги прави много по-ценно попълнение към живота в града от чартърните туристи.

Cowoking Bansko си партнира с местните бизнеси, за да могат те предоставят това, което търси общността. Така, например, все повече супермаркети започват да предлагат веганска храна, a ресторантите заменят пластмасата с хартия. Коуъркинг членовете, от своя страна, връщат жеста като участват активно в благотворителните кампании, организирани в града.

Въпреки постигнатите успехи, Матиас не спира да развива Coworking Bansko и стига до идея, която би променила облика на града — създаването на жилищно пространство, което номадите да делят. Той смята, че това е естествено продължение на споделеното пространтство, след като над 40 от неговите членовете закупуват апартаменти в града. Добрата локация, ниската цена на имотите и сплотеното международно общество правят инвестицията трудна за изпускане.

Основателите на коуъркинга смятат, че благодарение на бума на работата от разстояние, Банско има потенциал да привлече и много повече българи. Те се надяват, че в близко бъдеще ще могат да предоставят офис среда на цели екипи. Така споделеното пространството би станало много по-мащабно, а общността — още по-разнообразна.

За целта те възнамеряват да създадат бизнес парк, използвайки някои от недовършените сгради в града. Едно такова начинание, от своя страна, има възможност да окаже огромен ефект върху местната икономика и развитието на Банско. Създаването на бизнес парк би спомогнало за отварянето на нови работни места, а напливът от хора би довел със себе си допълнителен капитал в местността.

Кого можем да срещнем в Cоworking Bansko?

Мария

Неофициално Мария е един от любимите посланици на Coworking Bansko, a съвсем официално тя създава съдържание и се грижи за общността в бизнес платформа за туризъм. Междувременно Мария развива и един от най-успешните блогове за пътуване в България. За пръв път посещава Coworking Bansko малко след откриването му именно покрай събитие за блогъри. Въпреки че по онова време докторантурата ѝ по туризъм я задържа в София, тя редовно успява да си открадне ден-два, които да прекара в коуъркинга. След като приключва образованието си, Мария затяга куфарите и прави Банско свой постоянен дом.

Петя

„Coworking Bansko ми отвори очите за възможността да бъда дигитален номад. Повечето хора около мен избират един и същи път, а всъщност има толкова много други опции.“

Петя се занимава с невроикономика— наука, която комбинира психология, икономика и неврология, за да изучи как хората взимат решения. В момента тя е консултант-изследовател към един от най-добрите университети в Лондон и участва в проекти, които помагат на публичната администрация да взима своите решения. Петя се натъква на Coworking Bansko напълно случайно, малко след като завършва магистратурата си. Тогава тя все още се чуди какво да прави занапред и се записва на серията от събития Women on the Mountain — месец, посветен на жените-номади. Привлечена от планината и коуъркинг обществото, Петя остава в Банско, откъдето започва и новата си работа на изследовател.

Лора

„Атмосферата е много по-вдъхновяваща, отколкото в офиса, и самото общество дава много повече подкрепа. Това, че всеки работи по нещо свое, те кара да се съсредоточиш върху собствената си работа.“

Лора е един от най-младите членове на Coworking Bansko. В момента те привършва своя бакалавър по интериорен дизайн и същевременно работи за компания, която търгува с криптовалути. Лора чува за споделеното пространство покрай своя приятелка и решава да ѝ отиде на гости за седмица, но вместо това остава там за целия сезон. Тя намира средата за вдъхнвяваща и е благодарна, че има досег с толкова много хора, които развиват собствен бизнес — нещо, към което самата тя се стреми в бъдеще.

Лина

„Coworking Bansko придава на града един по-специален чар. Благодарение на него успях да видя Банско в друга светлина. Въпреки че градът е малък, социалният живот е много по-обширен, лесен и достъпен за всички.“

Лина е завършила политология и организационна психология, а по професия е логистик, част от голяма интернационална компания. Наскоро получава възможността да работи от разстояние, но отива в Coworking Bansko, защото обича да е сред хора. Идеята е на нейния приятел от Швеция. Първоначално тя е по-скоро скептична, защото е прекарала голяма част от детството си в Банско и не намира града за нещо кой знае колко специално. Благодарение на коуркинга обаче Лина успява преоткрие Банско с целия му чар, а номадският живот се превръща в нейна дългосрочна цел.

Катя

Екатерина е сериен предприемач, който се бори за разрешаването на социални проблеми чрез използването на изкуствен интелект. Първоначално тя работи като софтуерен инженер за чужди компании, но в един момент решава, че иска да използва уменията си, за да остави трайна следа след себе си. Сега Катя анализира сателитни данни, за да предотвратява горски пожари. Определя се като „бавен номад“, защото обича да сменя средата си, но си дава достатъчно време, за да я опознае истински, преди това. Попада в Coworking Bansko по препоръка на своя приятел, който също е номад-предприемач.

Въпреки че за голяма част от българските компании работата от разстояние до скоро беше рядкост или дори тема табу, заради стеклите се обстоятелства покрай пандемията, вече има все повече хора, които работят дистанционно. Ако и вие имате възможността да работите от вкъщи, то тогава имате възможността да работите и от Банско. Coworking Bansko приветства все повече и повече българи в своята международна общност. Не пропускайте да се възползвате.

--

--

Coworking Bansko

We building an amazing coworking space in Bansko, a mountain resort in Bulgaria. This is our story.